Milan Macho

Jump to content.

Knihy

Sparta – Slavia, rivalové navěky

Historické bitvy na hřišti a v zákulisí

(2023, Nakladatelství XYZ)

Knih o Spartě a o Slavii vyšlo několik. O každém klubu a jeho velkých postavách zvlášť. Ale ještě žádná, která by vnikla pod kůži odvěké rivalitě těchto nejslavnějších českých fotbalových mužstev. Ta trvá od chvíle, kdy se zrodily, a to je už 120 let. Hned první derby přineslo rozruch, neboť rozhodčí Rössler-Ořovský nejdříve uznal, posléze odvolal jediný gól utkání, kterého dosáhla Sparta. Tady se vlastně zapustily prvním kořeny rivality. Právě významné výročí obou klubů bylo jedinečnou příležitostí k vydání této knihy.

Do publikace jsou samozřejmě vložena nezbytná fakta, ale autor využil i svých dlouholetých zkušeností sportovního novináře a publicisty, a proto mohl přinést autentická svědectví a názory aktérů obou klubů na bitvy, které se vždy neodehrávaly jen na hřišti. Velmi často rezonovaly i ve fotbalovém zákulisí, ve vlivu na rozhodčí, v přetahování o hráče, o peníze a vůbec o dominantní postavení na české fotbalové scéně. Oba kluby se namočily do větších či menších afér. Oba kluby zažily slavná vítězství i trpké pády, například sestupy z první ligy, Slavii nedávno dokonce hrozil finanční krach.

Text knihy se ale neomezuje pouze na řazení událostí. Spojuje tu literaturu faktu s prvky beletrie. Autor si vzal na pomoc jako průvodce zkušeného novináře, který zasvěcuje do historie soubojů S – S mladičkou elévku, adeptku sportovní žurnalistiky, bezmezně obdivující a možná dokonce platonicky milující Tomáše Rosického.

606 stran textu, 300 fotografií, černobílých i barevných.

Pohřeb bez nebožtíka

(2021, Nakladatelství Brána)

Sága české rodiny za dvou okupací, totality a neokapitalismu s kriminální zápletkou.

V cizině žijící Michal přicestuje do Prahy na pohřeb svého bratra Erika. Smutná událost se dramaticky zkomplikuje: bratrova rakev je prázdná, postrádá se nebožtík! Zděšen je Michal, zděšena je bratrova manželka Eva i její dospělé děti. Začíná pátrání, do něhož se vedle policie pouští na vlastní pěst i Michal. Vtahuje ho do minulosti, do doby dětství, prvních milostných zkušeností a zásadního rozhodování, co dál s vlastním životem…

Na pozadí morbidního a těžko uvěřitelného skutku se odehrává příběh tří generací rodiny, která zažila Mnichov, německou okupaci, únorový komunistický puč, krvavá 50. léta, nadějné Pražské jaro, drastický 21. srpen 1968, takzvanou normalizaci, listopad 1989, komplikovanou demokracii a divoký český kapitalismus na přelomu 20. a 21. století.

Nejde však jen o bohaté vzpomínky. Michal teprve v dramatických týdnech svého prodlouženého pobytu v Praze odhaluje skrývaná tajemství v životech svých nejbližších a musí se s novým poznáním vyrovnat. Navíc na něj čeká složité rozhodnutí, jak se zachovat v situaci, kdy sám potkal už nečekanou novou lásku…

I když je pachatel v závěru dopaden a vysvětlí se i motiv zločinu, nejedná se o klasickou detektivku.

FOTBAL – historie od počátku do současnosti

(2019, nakladatelství Universum)

Dějiny světového fotbalu od prvního nesmělého kopnutí do míče až po horkou současnost – to obsahuje objemná kniha čítající 600 stran. Nabízí barvité líčení všech mistrovství světa, mistrovství Evropy, olympijských turnajů a dramatických bojů v mezinárodních klubových soutěžích.

Speciálně se věnuje nejdůležitějším zápasům československých a českých mužstev na mezinárodní scéně. Triumfy na MS 1962, ME 1976 a 1996, OH 1980.

Připomene velikány v kopačkách od prvních mušketýrů Koška, Meazzy, Leonidase a Bicana přes Di Stéfana, Puskáse, Masopusta, Eusébia, Pelého, Cruyffa, Maradonu, Nedvěda, Zidana až po Cristiana Ronalda a Messiho. Nakouknete i do světa afér, do fotbalového zákulisí, kde vládne byznys a kde ne vše probíhá v hranicích fair play.

V závěru knihy je bohatá výsledková statistika všech nejvýznamnějších soutěží a anket o nejlepší hráče světa, Evropy a Jižní Ameriky.

Text je opatřen množstvím zajímavých fotografií.

Kopačky a zlatokopky

(2017, Nakladatelství Brána)

Napínavý a tragikomický románový příběh z fotbalového zákulisí, kde bují úplatky, intriky, podvody a kde šikovně manévrují i vypočítavé zlatokopky.

Tři muži, dva hráči a trenér, z jednoho bohatého českého klubu, tři pokroucené osudy, které se vzájemně prolínají. Do hry vstupují také jejich manželky a milenky, sex a alkohol. Úspěšný trenér bohatého pražského klubu má velký problém: okolnosti se ho snaží vmanévrovat do podvodu, s nímž on nesouhlasí. Podlehne, nebo se ubrání? Jaké to bude mít následky? Do špinavé hry jsou spolu s trenérem logicky vtahováni i někteří hráči. Jednomu z nich, mladému, talentovanému útočníku Kamilovi se líbí život v přepychu. Rád by šel hrát do ciziny, ale klub ho nechce uvolnit. Ačkoli se manželka stará o jejich dvě malé děti, pořídí si poněkud nevypočitatelnou milenku, holduje alkoholu a přestává se mu dařit na hřišti. Manželka se cítí víc jako zelená vdova než zlatokopka, a jejich vztah se hroutí. Je to nezadržitelné? Třetí hrdina, vynikající brankář Petr, naváže vztah s modelkou Julií, atraktivní ženou s poněkud záhadnou preferencí při sexu, a teprve zásluhou bulváru zjistí, proč tomu tak je. Do života mu ale vstoupí ještě živočišnější Diana. Jak vyřeší Petr milostný trojúhelník?

Jak napovídá podtitul Akční fotbalový erotikon, velkou roli v životě hrdinů hraje vedle fotbalu a peněz také sex a velmi pikantní erotická dobrodružství.

V závěru přechází dramatický děj příběhu až do polohy tragikomedie a směřuje k překvapivému rozuzlení.

Messi – fotbalový poklad

(2017, nakladatelství XYZ)

Argentinec Lionel Messi je jedním z nejlepších fotbalistů v historii této nádherné hry. Kniha přináší hlubokou sondu do života fotbalové hvězdy, ale i do zákulisí gigantického španělského klubu FC Barcelona, do historie El Clásica, nelítostných soubojů s Realem Madrid, i do bojů argentinského národního mužstva. Je dokumentem o jeho velkých vítězstvích. Messiho kreativita, míčová ekvilibristika a intuitivní souhra se spoluhráči uchvátila nejen fanoušky Barcelony, ale i statisíce fotbalových příznivců. Sledování Messiho královské hry všechny prostě unáší. Je plná kouzel s míčem a nádherných gólů.

Leův dramatický životní příběh však nemá daleko k řeckému dramatu. V dětství byl klučina sice velmi šikovný, ale zakrslý, a jeho rodina neměla prostředky na nákladnou hormonální léčbu. Proto musel jako malý opustit Rosario, rodinu, sourozence, kamarády a jen díky svému obrovskému fotbalovému talentu se pak mohl léčit ve Španělsku.

Jeho drama má však šťastný konec. Stal se zbožňovaným hrdinou Barcelony a celého Katalánska, chloubou rodné Argentiny, miláčkem fotbalových fanoušků na celém světě a velkým vzorem pro mladé hráče. Je mnohonásobným nejlepším fotbalistou světa, vítězem Ligy mistrů, mistrovství světa klubů a španělské ligy.

Fotbal v drápech smrti

(2015, Nakladatelství Brána)

Fotbalový fanoušek zná svůj oblíbený sport většinou z tribuny stadionu nebo od televizní obrazovky. Nevidí ale do zákulisí, kde bují korupce, kde fotbalová mafie podplácí rozhodčí, kde sami hráči obchodují s výsledky zápasů, kde se odehrává surový boj o koryta i uvnitř fotbalového svazu. Rovněž ani netuší, kam až svými chapadly sahá sázková chobotnice. Používají se při tom prostředky nejtvrdšího kalibru – výhrůžky, přepadení, únosy, a když jde opravdu do tuhého, sáhne se i k vraždě.

V prvním českém thrilleru z fotbalového prostředí se prolínají tři hlavní dějové linie: příběh zkorumpovaného rozhodčího, který se vinou chamtivosti nezastaví před ničím, bezohledné počínání mafie funkcionářů a osud gangstery uneseného předsedy fotbalového svazu a podnikatele. Ve všech případech jde o úspěch za každou cenu, o mamon, o moc nad ostatními a nakonec i o holý život. Do špinavé hry vstupuje nejen policie, ale i soukromý detektiv. V tomto prostředí obratně manévruje kritický sportovní novinář, který by se rád stal investigativcem, ale bude se muset přeorientovat i do jiné role. Dramatický děj vyústí v překvapivý konec. Napínavé čtení od začátku do konce.

Wayne Rooney: Bůh i ďábel

(2014, nakladatelství Malý princ)

Wayne Rooney je ikona anglického fotbalu a jeden z nejobdivovanějších hráčů planety. Ve svém nitru svádí boj fotbalového génia s ďábelskou zarputilostí, která ho někdy zatáhne až za hranice fair play, za což musí pykat.

Rooney vyšel z chudého prostředí liverpoolské periférie a díky své neutuchající houževnatosti dosáhl popularity fotbalistů, jakými byli v Manchesteru United před ním Bobby Charlton, Denis Law, George Best, Eric Cantona nebo David Beckham. S Rudými ďábly, jak se nejslavnějšímu anglickému klubu přezdívá, vyhrál Premier League a Ligu mistrů, poznal i slast vítězství na mistrovství světa klubů. V národním mužstvu Anglie poprvé zazářil na Euru 2004 a od té doby je jeho nejsledovanějším hráčem.

Spolu s mapováním fotbalového života Wayna Rooneyho a vztahů k jiným hráčům odkrývá kniha také jeho složité soukromí, zvláště slabost pro ženy. Současně umožňuje čtenáři nahlédnout do zákulisí a historie Manchesteru United i celého anglického fotbalu a pochopit trenérskou strategii Sira Alexe Fergusona, dlouholetého slavného manažera jednoho z nejbohatších klubů na světě.

Sparta – Slavia, rivalové navěky

Bitvy dvou nejslavnějších českých fotbalových klubů na hřišti a v zákulisí

(2013, Nakladatelství Brána)

Bláža: Moje pravda

(2012, nakladatelství XYZ)

Ve Spartě se legendám neodpouští. Ačkoliv brankář Jaromír Blažek chytal na Letné deset let a pomohl vybojovat šest mistrovských titulů, stačilo jedno chybné rozhodnutí, přitom dobře míněné, aby se stal „mužem přes palubu“ a dostal zákaz vstupu do kabiny ligového mužstva. Kolik bral ve Spartě? Jak vycházel s trenéry a spoluhráči? Co se v posledních letech ve Spartě změnilo? Proč pod novým trenérem Jaroslavem Hřebíkem ztratila na jaře 2012 šestibodový náskok a utekl jí titul mistra? Bláža čtenářům na rovinu přiznává, kolik vydělával, jak vycházel s trenéry a se spoluhráči. Vzpomíná na své úplné začátky a na celou dvacetiletou profesionální kariéru nejen ve Spartě, ale i ve Slavii, Bohemians, Českých Budějovicích, Viktorii Žižkov, Příbrami a 1. FC Norimberk, zmiňuje se také o svém novém působišti ve Vysočině Jihlava, které po půlročním působení pomohl k postupu do první ligy. Věnuje se tady i národnímu mužstvu, s nímž se zúčastnil tří evropských šampionátů a jednoho mistrovství světa.

Kniha zaujala okamžitě po vydání v červnu 2012. Úryvky z ní byly například nejčtenějším článkem posledních 24 hodin na webových stránkách iDNES, kde se rozpoutala horečná diskuse čtenářů a fanoušků Sparty.

Fotbaloví géniové

Nejslavnější fotbalisté světové i domácí historie a současnosti

(2011, nakladatelství XYZ)

Kdo je nejlepší fotbalista světové historie: Messi, Cristiano Ronaldo, Zidane, Maradona, Pelé nebo Di Stéfano? Uspokojivou odpověď na tuto otázku hledá objemná kniha s více než 500 fotografií.
„Božský“ Diego Maradona před nějakým časem vtipně poznamenal: „Když se zeptáte Pelého mámy, řekne vám, že nejlepším fotbalistou všech dob byl on, když jsem se zeptal mojí, odpověděla, že já.“
Stejně jako kniha Nejlepší brankáři světa, má i tato publikace dvě části. První popisuje výjimečné schopnosti všech geniálních fotbalistů světa, Československa a Česka, proniká do zákulisí klubů a mužstev, za které hráli na mistrovství světa nebo v pohárových soutěžích. A tak se tam vedle zahraničních hvězd objevují i příběhy českých fotbalových velikánů jako Košek, Bican, Vlasta Kopecký, Nejedlý, Říha, Masopust, Křižák, Mašek, Kvašňák, Franta Veselý, Panenka, Honza Berger, Vízek, Nehoda, Kuka, Nedvěd, Poborský, Šmicer, Patrik Berger, Koller, Baroš, Rosický a desítky dalších. Nezapomíná ani na hráče, kteří svůj oslnivý talent promarnili v různých aférách, nebo ho pohřbili v alkoholu či drogách. Ve druhé části přibližuje nejgeniálnější zahraniční i české fotbalisty prostřednictvím velké galerie s životopisnými a statistickými fakty.
Předmluvu napsal bývalý reprezentant a předseda fotbalového svazu Ivan Hašek.

Zlatá kniha fotbalu

Nejdůležitější události v dějinách světového, československého a českého fotbalu, mistři světa, šampióni Evropy, nejlepší klubová mužstva, nejlepší světoví hráči

(2009, 2006, nakladatelství XYZ)

Ucelená a podrobná publikace, která obsahuje všechny nejdůležitější fotbalové události. Autor jako dlouholetý sportovní novinář a publicista kromě osobních zkušeností a vášně pro nejoblíbenější hru na světě uplatnil i metodu pečlivého zkoumání archivních písemných pramenů, prostudoval řadu knih, pročetl dobová periodika. Vznikla rozsáhlá a komplexní kniha, na našem trhu ojedinělá, jež sleduje dějiny fotbalu od dávné minulosti až po současnost s důrazem na kopanou československou a českou. Mapuje mistrovství světa, mistrovství Evropy, olympijské hry, kontinentální šampionáty, pohárové soutěže klubů a juniorské šampionáty, jedna část je věnována i ženskému fotbalu. Publikace podává přehlídku nejvýznamnějších fotbalistů, představuje mistry světa, slavné vítěze i poražené. V kapitole Odvrácená tvář fotbalu si přečtete o tragických událostech na sportovních stadionech, o leteckých katastrofách mužstev či a o korupci ve fotbale.

Knihu otevírá předmluva legendárního českého fotbalisty Antonína Panenky a doplňují ji přehledné výsledkové statistiky a bohatá fotografická dokumentace.
Vyšla už ve dvou vydáních.

Nejlepší brankáři světa

Historie a současnost zahraničních i domácích fotbalových gólmanů

(2008, nakladatelství XYZ)

Velká barevná obrazová publikace na křídovém papíře zavádí čtenáře do zvláštního a trochu tajemného světa fotbalových brankářů. Komplexní a na našem trhu ojedinělá kniha o zrodu a vývoji brankářského řemesla a jeho nejvýznamnějších představitelích. Obsahuje i žebříčky nejlepších brankářů jednotlivých let, 20. století a nejčastěji nastupujících v mezistátních zápasech.
Publikace má dvě části. První sleduje historii fotbalu z pohledu brankáře. Ukazuje nejlepší gólmany v akci na světových a evropských šampionátech, na olympijských hrách a v mezinárodních klubových soutěžích, jejich výrazné úspěchy, ale i hříchy a aféry. Je bohatě vybavena fotografiemi. Ve druhé části, která má charakter velké galerie, se čtenář na fotografiích a ve faktech blíže seznámí s nejlepšími světovými, československými a českými brankáři.
Předmluvu napsal legendární český brankář Ivo Viktor, mistr Evropy z roku 1976.

Fotbal – vášeň 20. století

(2000, 1996, nakladatelství Brána)

Historie fotbalu ve faktech, názorech a obrazech

Václav Ježek: Trénoval jsem mistry

(1988, nakladatelství Olympia)

Biografie jednoho z nejlepších českých trenérů

Zlatý míč

(1987, 1986, nakladatelství Olympia, spoluautor Ivo Urban)

Příběhy nejlepších evropských fotbalistů, držitelů Zlatého míče